Kredi Danışmanlığı


Kredi Danışmanlığı

Firmanız için kredi ve finans konusunda sizler için en uygun krediyi araştırıyoruz Sizler için maliyeti düşük, geri ödeme sistemi esnek olan programlara yönlendiriyoruz. Krediye hızlı, kolay ve ucuz olarak sizlere sağlama konusunda danışmanlık yapıyoruz.

1Mevcut Adımlar
Kredi Durum Analizi: Öncelikle firmanızın mevcut kredi durumunun tespitini uzmanlarımız yapmakta, mevcut kredilerinizin size uygun olan kısa, uzun vadeli ve doğru kredi olup olmadığının analizi yapılarak size bir rapor hazırlanmakta ve sizin için en uygun krediye yönlendirmektedir. Dosya Hazırlama: Firmanıza uygun olan kredi için dosyanızı hazırlamaktadır. Kredi başvuruları için dosyanızda bulunması gereken belgeler güncel olarak hazırlanmaktadır. Mali tablolarınızda düzeltilmesi gereken kalemleri firmanızın muhasebesi tarafından bilgilendirme yaparak düzelttirme işlemlerini yapıyoruz. Daha sonra firmanızı bütün detayları ile bankaya tanıyoruz.

Dosyaları Bankaya sunma: Sizler için hazırlanmış dosyaları bankaya sunuyoruz sonuçlara göre ilgili bankaların teklifine göre sizleri bankaya davet ediyoruz.

Teminat İşlemleri: Krediniz onaylandıktan sonra mevcut teminatlarınızı değerlendirip teminat açığınızın olması durumunda Kredi Garanti Fonu yada başkaca teminatlar konusunda sizlere en uygun fikri sunuyoruz.

Kredi Kullandırım: Son aşama olarak sizlere en uygun krediyi kullandırıp ilgili banka ile temaslarınızı sağlıyoruz.

Sonuçları Değerlendirme: Kullanmış olduğunuz kredinin hangi alanlarda kullanacağınıza kadar sizlere fikirler sunup vadesi geldiği zaman geri ödeme sistemleri konusunda önceden durumunuzu takip ediyoruz.
2Kredi Türleri
Yatırım Kredisi: Şirketiniz için teşvik belgeli yatırımlarda sizlere uygun olarak sunulan kredilerdir. Firmanızın yatırım konusuna göre çeşitlilik arz etmektedir.

İhracat Kredisi: EXIMBANK tarafından verilen ihracata hazırlanmakta olan yada döviz kazandırıcı iş ve hizmetler karşılığı kullanılan kredi türüdür. İhracata Başlama Kredisi, Sevk Sonrası Kredi, Reeskont Kredisi , İşletme Sermayesi Kredisi Vs.. olarak çeşitlendirilmektedir. Ödeme Takvimi esnek olarak belirlenebilir.

İşletme Finansman Kredisi: Firmaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullandırılan kredi türüdür. Firmanın durumuna ve ödeme yapına göre çeşitlendirilebilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi: Firmanızın eski yapıların yerine yenisini yapmanız durumunda devlet destekli kredi türüdür.

Leasıng: Finansal Kiralama finansman türüdür. Kiralama ve vade sonunda geri alma mantığı ile çalışan bir finansman türüdür. Kısa vadeli yabancı kaynaklarını uzun vadeye çevirmek isteyen firmalar için etkili bir finansman yöntemidir.

Faktoring: Daha çok kredi çekmede zorlanan firmaların vadeli çek ve alacaklarını belirli bir faiz karşılığı nakde çevirme işlemidir.
3Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kredi başvurularında ilk etapta banka seçimi çok önemlidir. Kredibiliteye uygun olmayan banka prosedürlerine uygun olmayan bankaya yapılan başvuru kkb puanını etkilemektedir. En uygun kredi için ise; bankalar zaman zaman kampanya yapmaktadır. Bu durum kredibilitesi uygun müşteriler için önem arz etmektedir. KKB puanı iyi olan müşteriler çok ince detaylara kadar kredi hesaplaması yapmaktadırlar. Bu doğrultuda en uygun bankayı ve uygun krediyi seçmektedirler. Sonuç olarak unutulmaması gereken en önemli şey acaba bana kredi çıkar mı diyerek her bankaya başvuru yapılmamasıdır. Yapılan her başvuru mevcut kredi puanını düşürmekte ve başvuru sayısını arttırmakla olabilecek banka kanalını da tıkayabilmektedir. Kredi hesaplamalarının yapılması çok önem arz etse de bir önemli konu da kişilerin sicil durumlarıdır. Çoğu kişi ülkemizde takip ya da yapılandırma yaşadıktan sonra bankalara küserler ve yasal süre olan 5 senenin geçmesini beklerler. Bu belki banka mevzuatınca mantıklı gibi görünse de uygulamada çok yeterli bir yöntem değildir. Kişi takip ya da yapılandırma yaşayıp borcunu ödedikten sonra ileri ki dönemleri de düşünmeli ve çok abartılı olmadan ara ara kredi kartı ya da esnek hesap gibi risk ürünleri almaya çalışmalıdır. Nihayetinde özel sektör için takip kapamadan sonra yaklaşık 3 sene ve sonrası memurlar ve emekliler için de takip kapama sonrası 6 ay ile 1 sene geçtikten sonra kredi puanları iyi düzeye gelirse kredi kullanma durumları oluşur.
4Hiç Banka İle Çalışması Olmayan Kredi Kullanabilir Mi?
Bazı bankalar hane halkı geliri hesaplamalarında; sadece eş gelirini hesaba katarken, bazıları da aynı evde ikamet eden emekli anne-baba gelirlerini de hesaba katabilirler.

Bazı bankalar gelirin 10 katına kadar kredi verebilirken, bazı bankalar gelirin 20 katına kadar kredi verebilir. Bazı bankalar gelirin %40 ına kadar taksit ödenmesine müsade edebilirken, bazı bankalar gelirin %80 ne kadar taksit ödenmesine müsade edebilir.
5Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Kullanabilirim?
Kredi notu, bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirledikleri kriterlerden birisi olmakta. Kişinin yaptığı düzenli veya gecikmeli kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi puanının belirlenmesinde önemli bir faktör olmaktadır. Kredi notunuz eğer oluşmamış ise KKB puanınız sıfırdır. Bunun manası; sizin bu zamana kadar kredi veya başka bir banka ürünü kullanmamış olmanızdır.
Türkçe